بازی فکری «بینو چین»

از {{model.count}}

Bino Chin

  • تعداد نفرات: 2تا4نفر
  • رده سنی: 6سال به بالا
تعداد
نوع
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.
  • {{value}}
این محصول ناموجود می‌باشد مقایسه
کمی صبر کنید...

بازی فکری «بینو چین»، پیش از هر چیز یک بازی بسیار هیجان‌انگیز است. هیجان و به تبع آن ترشح  مقداری آدرنالین آن هم در فضایی صمیمی و بی‌خطر می‌تواند بسیار شادی‌آور  باشد و بر سلامت جسمی و روانی تأثیری مثبت بگذارد. در بازی بینوچین که ۲ تا  ۴ نفر می‌توانند آن را بازی کنند، بازیکنان باید با توجه به رنگ لایه‌ی  داخلی و خارجی لیوانک‌ها، آن‌ها را به ترتیبی خاص روی هم بچینند و هر چند  باید از قاعده‌ی بازی پیروی کنند اما این کار را بدون نوبت انجام می‌دهند و  کسی که سریع‌تر این کار را انجام دهد برنده است. همین بدون نوبت بودن بازی  و تلاش برای سریع‌تر گذاشتن لیوانک‌ها بر روی هم باعث ایجاد هیجان فراوانی  می‌شود. این بازی برای گروه سنی 6 سال به بالا، تعداد 2 تا 4 بازیکن،  تقویت قدرت حافظه، هماهنگی چشم و دست، دقت و تمرکز و سرعت عمل مناسب می  باشد.

تعداد نفرات
2تا4نفر
رده سنی
6سال به بالا

بینوچین  پیش از هر چیز یک بازی بسیار هیجان‌انگیز است. هیجان و به تبع آن ترشح  مقداری آدرنالین آن هم در فضایی صمیمی و بی‌خطر می‌تواند بسیار شادی‌آور  باشد و بر سلامت جسمی و روانی تأثیری مثبت بگذارد. در بازی بینوچین که ۲ تا  ۴ نفر می‌توانند آن را بازی کنند، بازیکنان باید با توجه به رنگ لایه‌ی  داخلی و خارجی لیوانک‌ها، آن‌ها را به ترتیبی خاص روی هم بچینند و هر چند  باید از قاعده‌ی بازی پیروی کنند اما این کار را بدون نوبت انجام می‌دهند و  کسی که سریع‌تر این کار را انجام دهد برنده است. همین بدون نوبت بودن بازی  و تلاش برای سریع‌تر گذاشتن لیوانک‌ها بر روی هم باعث ایجاد هیجان فراوانی  می‌شود.

بینوچین  شامل یک برج فنری، ۲۴ لیوانک رنگی در ۴ رنگ و یک تاس رنگ است. از هر رنگ  بیرونی ۶ لیوانک وجود دارد که رنگ داخلی آن‌ها دو تا دو تا شبیه رنگ بیرونی  لیوانک‌های دیگر است. بنابراین هیچ لیوانکی رنگ بیرونی و داخلی‌اش یکی  نیست. روش بازی برای بازی ۴ نفره به این صورت است که به هر بازیکن ۶ لیوان  با رنگ بیرونی یکسان داده می‌شود و بازیکنان آن‌ها را برعکس، طوری که  لایه‌ی داخلی‌شان معلوم نباشد، جلوی خودشان می‌چینند. اولین لیوانکی که  باید روی برج قرار بگیرد را تاس مشخص می‌کند؛ پس طبق معمول کوچک‌ترین  بازیکن تاس می‌ریزد. هر وجه تاس دو رنگ را نشان می‌دهد و بازیکنان باید هر  چه سریع‌تر لیوانکی را روی برج بگذارند که لایه‌ی داخلی آن همرنگ یکی از  رنگ‌های تاس باشد.

رنگ  بیرونی اولین لیوانک قرار گرفته روی برج تعیین می‌کند که رنگ داخلی لیوانک  بعدی چه باشد. به همین ترتیب هر لیوانک با توجه به رنگ داخلی‌اش و تطابق  آن با رنگ بیرونی لیوانک قبلی روی برج قرار می‌گیرد. هر کس زودتر همه‌ی  لیوان‌هایش را به درستی روی برج بچیند، برنده است.

 

تشخیص  رنگ‌ها و تطابق رنگ لایه‌ی داخلی لیوانک‌ها با رنگ بیرونی آن‌ها نیاز به  پردازش اطلاعات در کوتاه‌ترین زمان ممکن دارد؛ بنابراین انجام بازی بینوچین  می‌تواند به میزانی قابل توجه بر سرعت عمل بازیکنان در پردازش اطلاعات  بیفزاید. پردازش اطلاعات شامل مراحل زیر است:

•  گرفتن داده‌ها ( تشخیص رنگ)

•  مقایسه‌ی داده‌های جدید با داده‌های قبلی (مقایسه‌ی رنگ داخلی لیوانک‌ها با رنگ بیرونی لیوانکی که روی برج قرار گرفته)

•  تصمیم‌گیری (انتخاب لیوانک درست)

تردیدی  وجود ندارد که در هر تصمیمی که می‌گیریم پردازش درست اطلاعات نقشی اساسی  ایفا می‌کند و هر چه سرعت این پردازش بالاتر باشد، امکان تصمیم‌گیری و  انجام عملِ درست بیشتر می شود.

اما  جدای از نقش محوری سرعت پردازش اطلاعات که برای کودکان بالای ۶ سال در نظر  گرفته شده و البته برای بزرگسالان هم جذاب و انگیزاننده است، از بینوچین  می‌توان برای تقویت مهارت‌های دیگری برای بچه‌های کوچک‌تر هم استفاده کرد.  برای مثال می‌توان از این بازی حتی به صورت تک نفره برای آموزش رنگ‌ها،  شمارش، ترتیب و الگو بهره گرفت.

 

موضوع  دیگر این که در حالت ۲ یا ۳ نفره در مواردی ممکن است به دلیل نوع چیده شدن  لیوانک‌ها روی هم، هیچ یک از بازیکنان نتوانند همه‌ی لیوانک‌های خود را  روی برج فنری بگذارند؛ پیشنهاد ما این است که در این موارد کسی برنده محسوب  شود که لیوانک کمتری برایش باقی مانده و اگر تعداد لیوانک‌ها مساوی است،  نتیجه مساوی اعلام شود. فراموش نکنیم که هدف اصلی از هر بازی گذراندن  اوقاتی خوش و لذت بردن از کنار هم بودن است.

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...