بازرگان

از {{model.count}}

istanbul

  • تعداد بازیکن: 2 تا 5 نفر
  • زمان بازی: 40 تا 60 دقیقه
  • سن مناسب: +10 سال
  • ناشر: بازیمن
تعداد
نوع
محصول مورد نظر موجود نمی‌باشد.
  • {{value}}
مقایسه
کمی صبر کنید...

​​​​بازرگان یک بازی در تم اقتصادی هست که در آن بازیکنان سعی می کنند با بدست آوردن یاقوت بازی را ببرند. اما این کار آسان نیست! شما باید برای بدست آوردن هر یاقوت، هرچی ترفند اقتصادی بلدین رو کنید!

چیدمان

صفحه بازی

برد بازی در 3 سطح آسان، متوسط و پیچیده چیده می شود که به دلخواه میتونید از هرکدوم استفاده کنید. توکن های مخصوص مساجد را در جای خود بگذارید. به تعداد بازیکنان یاقوت در مساجد بگذارید. در محل تعمیرات چرخ دستی به ازای هر بازیکن یک یاقوت و سه کاشی توسعه چرخ دستی بگذارید. در محل قصر سلطان و فروشنده سنگ های قیمتی هم به تعداد مشخص یاقوت قرار دهید. مکعب ها را در پستخانه قرار دهید. کاشی های بازار را در بازار کوچک و بازار بزرگ قرار دهید. کارت های جایزه را کنار صفحه بازی قرار دهید و به هر بازیکن یکی بدهید. سکه ها را هم کنار صفحه بگذارید. مکان دزد و حاکم را هم با تاس ریختن در صفحه بازی ( باتوجه به  اعداد روی محل ها)مشخص کنید. تاجر ها و چهار دستیارشان را در آب نما و اعضای خانواده هر بازیکن را در پاسگاه پلیس بگذارید.

بازیکنان

به هر بازیکن 1 چرخ دستی، 1 تاجر، 5 دستیار، 1 اعضای خانواده، 4 مکعب هم رنگ تاجر خودش و  راهنما بدهید. در پایین چرخ دستی جای یاقوت هایی که می گیرید را مشخص کرده است. یک بازیکن را به عنوان شروع کننده انتخاب کنید و بسته به نفر چندم بودن بازیکنان به آنها سکه بدهید برای مثال بازیکن اول 2 سکه می گیرد اما بازیکن بعدی بیشتر سکه می گیرد. حالا آماده اید با دوستانتان و خانواده یک کل کل اقتصادی راه بیاندازید.

گیم پلی

هدف در  بازی بازرگان کسب تعداد مشخصی یاقوت است که با حرکت در محله ها و انجام دادن اکشن های جایی که توش هستید به دست میایند. هر نوبت از 4 فاز تشکیل شده: 1_ حرکت( اجباری)، 2_ مواجهه با تاجر های دیگر(در صورت اتفاق افتادند)، 3_ انجام عملیات محلی که توش هستید( اختیاری) ، 4_ رو به رو شدن با اعضای خانواده، دزد و حاکم(در صورت رخ دادن).

فاز اول:حرکت

هر بازیکن می تواند تاجرش و دستیارانش را به صورت افقی و عمودی 1 تا 2 خانه حرکت دهد. توجه داشته باشید که نمی توان مورب حرکت کرد! یک تاجر در صورتی می تواند به خانه ای برود که یک دستیار در آنجا داشته باشد یا بتواند دستیاری را در آنجا رها کند. برای مثال وقتی شما تمام دستیار هایتان را در جاهای مختلف رها کردید نمی توانید به خانه ای که در آن دستیارتان نیست بروید. در صورت رفتن به آنجا نوبت تان می سوزد و نفر بعدی شروع می کند.

فاز دوم: برخورد با تاجران دیگر

اگر تاجرتان در خانه ای حرکتش را تمام کند که تاجر دیگری در آنجا حضور داشته باشد باید 2 سکه به بازیکنی که اول در آنجا بوده است بدهد. اگر بازیکن سکه نداشته باشد یا نخواهد سکه بدهد نوبتش بلافاصله تمام می شود و نمی تواند عملیات آنجا را انجام دهد. در صورت برخورد به یک تاجر بی طرف باید 2 سکه به بانک داده شود. در صورت برخورد با یک دستیار اتفاقی نمی افتد و بازیکن هزینه ای پرداخت نمی کند.

فاز سوم: انجام عملیات مکان ها

در هر خانه عملیات های مختلفی انجام می شود که اختیاری هستند. مثلا در انبار پارچه شما می توانید حداکثر پارچه را دریافت کنید. منظور از حداکثر تعداد، آخرین کاشی چرخ دستی است. برای همین هر چقدر بیشتر کاشی توسعه چرخ دستی بگیرید می توانید بیشتر کالا دریافت کنید. برای نشان دادن تعداد کالایی که دارید از مکعب هایی که اول بازی داشتید استفاده کنید. مثلا با پرداخت 7 سکه می توانید در خانه ی تعمیرات چرخ دستی، کاشی توسعه چرخ دستی بخرید و به چرخ دستی تان اضافه کنید.اگر بتوانید 3 توسعه چرخ دستی بگیرید یک یاقوت کسب می کنید. یا مثالی دیگر، در بازار ها شما می توانید کالا هایی را که در چرخ دستی دارید بفروشید و پول کسب کنید. بعد از فروش باید از کالا هایتان به تعدادی که فروختید کم کنید. یا مثلا در قصر سلطان شما با پرداخت چیز های مشخصی مثل کالا، پول و انگشتر یاقوت بدست آورید. برای دانستن عملیات های مکان های دیگر می توانید به دفترچه مراجعه کنید.

فاز چهارم:برخورد با دزد، حاکم و اعضای خانواده دیگران

برخورد با اعضای خانواده دیگران( اجباری) : باید آنها را به پاسگاه پلیس بفرستید و 3 سکه از حریف بگیرید.

برخورد با حاکم: می توانید از کارت های جایزه ببینید و با پرداخت 2 سکه بخریدش یا یک کارت جایزه از دست خارج کنید.

برخورد با دزد: می توانید یک کالا در چرخ دستی تان بردارید و در ازاش به یک کالای دیگر اضافه کنید مثلا یک ادویه بدهید و یک میوه بگیرید یا می توانید یک کالا بگیرید و در ازاش 2 سکه به بانک بدهید.

در صورت برخورد با حاکم و دزد باید تاس بریزید و جای بعدی آنها را مشخص کنید.

پایان بازی

در بازی بازرگان اگه بازیکنان در حالت 3، 4 و 5 نفره به 5 یاقوت و در بازی 2 نفره به 6 یاقوت دست پیدا کنند بازی را بردند. اما بلافاصله بازی تمام نمی شود بلکه باید منتظر بمانید دور تمام شود! (یعنی تا بازیکن آخر بازی پیش برود).  اگر دور تمام شد و بازیکن دیگری هم به تعداد یاقوت مشخص رسید باید سکه ها را با هم مقایسه کنید کسی که سکه های بیشتری داشته باشد برده است. در صورت تساوی بازیکنی که بیشترین کالای باقی مانده در چرخ دستی را داشته باشد برده است. در صورت تساوی بازیکنی که بیشترین تعداد کارت جایزه را داشته باشد برنده می شود. در صورت تساوی دیگه زنگ بزنید هالیوود بیاد فیلمبرداری کنه چون ممکن نیست! اما اگه شد پیروزی را شریک شوید.

بازیمن یک تولید کننده بازی رومیزی است که با تیم بازی سازی آترینا هم فعالیت می کند و بیشتر بازی های کودکانه تولید می کنند.

از بازی های بازیمن می توان به بازی ریسک، مونوپولی، شترسواری، وینو مینو، سازبین، هوشینه و جابجا اشاره کرد.

تعداد بازیکن
2 تا 5 نفر
زمان بازی
40 تا 60 دقیقه
سن مناسب
+10 سال
ناشر
بازیمن
طراح
Rüdiger Dorn
تصویر گر
اندرش Resch, Hans-Georg Schneider
سال تولید
1397
پیچیدگی
متوسط
برگردانی از
istanbul
افتخارات
۲۰۱۵ Nederlandse Spellenprijs Best Expert Game Nominee
2014 Swiss Gamers Award Winner
2014 Meeples' Choice Nominee
2014 Kennerspiel des Jahres Winner
2014 Kennerspiel des Jahres Nominee
2014 International Gamers Award - General Strategy: Multi-player Nominee
2014 Hra roku Nominee
2014 Gouden Ludo Winner
2014 Gouden Ludo Nominee
2014 Golden Geek Board Game of the Year Nominee
2014 Golden Geek Best Strategy Board Game Nominee
2014 Golden Geek Best Family Board Game Nominee
2014 Board Game Quest Awards Best Strategy/Euro Game Nominee

دیدگاه خود را بنویسید

  • {{value}}
این دیدگاه به عنوان پاسخ شما به دیدگاهی دیگر ارسال خواهد شد. برای صرف نظر از ارسال این پاسخ، بر روی گزینه‌ی انصراف کلیک کنید.
دیدگاه خود را بنویسید.
کمی صبر کنید...
با ما تماس بگیرید

با ما تماس بگیرید

برای ثبت سفارش و مشاوره با مشاوران ما تماس بگیرید!
info@synapsi.ir
09189613244