جعبه و دیوایدر : چاپ جعبه تیز و رنگ ها خیلی خوبه . طرح مشابه بازی اورجیناله با این تفاوت که فارسی شده ، جوایز کاندید شده بازی اضافه شده و به جای روزنبرگر لوگوی چار پایه اومده و یکی دوتا تغییر خیلی کوچک دیگه. چیزی که میشه گفت تغییر ، فارسی سازی اسمه که خیلی حرفه ای انجام شده و از جهت گرافیکی بسیار مشابه فونت انگلیسی بازی هست . پشت جعبه هم بسیار شبیه نسخه اورجیناله. کیفیت ساخت جعبه بالا نیست . از این جهت که محل اتصال دو دیواره جعبه با عبارتی لبه های جعبه با فاصله از هم قرار داره و کاغذ روی اون نتونسته این هارو کنار هم با قدرت نگه داره و چسب قدرتمندی نداره اما از جهت ضخامت مقوای جعبه مقوای ضخیمی استفاده شده . دیوایدر بازی بسیار مشابه نسخه اورجینال هست و حتی ظاهر بهتری داره از جهت چاپ و با کیفیته . هرچند که چه در این نسخه چه در نسخه اورجینال اصلا دیوایدر کارایی خاصی نداره!

_________

دفتر چه راهنما  : دفترچه راهنما از کاغذ گلاسه براق با فونت استاندارد و نگارش بسیار خوب و اندازه خوب هستش . فقط نکته منفیش در تصاویر هست که تاره . کاغذ راهنمای بازی هم با همین کیفیت و متود تولید شده . در کل چند جای کوچک غلط املایی داره که لطمه ای نمیزنه البته. 

_________

توکن های بازی : خیلی خوبه . کیفیت مغزی متراکم و عالی ، پانچ عالی ، چاپ عالی . بعضاً چاپ جابجایی داره که ایراد نیست چون پشت توکنه و اینکه یک ایراد تو چشمی که داره اینه که‌ تفاوت رنگ داره و اگر اینو نداشت عالی می‌شد . 

________

کارت ها : کارت ها مقوای گلاسه ۳۰۰ گرم بدون روکش سلفون . پانچ تمیز و کیفیت چاپ متوسط چون یکم تاره و معلومه باز طراحی نشده ولی رنگ چاپ خوبه و پشت کارت ها یک دسته رنگشون . فقط کارت ها ترجمه نشده که با توجه به جعبه فارسی انگلیسی ، دفترچه فارسی ، پلیرمت های فارسی انگلیسی ، انتظار میرفت این ها هم یا فارسی باشه یا فارسی انگلیسی که خب انگلیسی هست . البته انتهای دفترچه همه کارت هارو توضیح داده که یعنی لازم نیست انگلیسی بلد باشید برای استفاده . سایز کارت ها مطابق استاندارد یورو مینی و مشابه اورجینال هست (۴۵ در ۶۸ میلیمتر). 

________

صفحات بازیکنان و بازی : صفحات بازیکنان فارسی انگلیسیه که ترجیحاً اگر یکیش بود کمتر ادم سر کارت های سوخته و نسوخته گیج میشد . اما کیفیت ساخت مشابه توکن ها و عالیه اما چون چاپش ماته یک مقدار کیفیتش پایین تره . صفحه بازار بازی هم خوبه و پازلی هست اما یکم چاپش جابجاس . صفحات خود بازی هم از جهت کیفیتی باز عالیه اما ضخامت مقوا ها کمی فرق داره و موقع بازی اینو متوجه میشید اما هیچ لطمه ای به بازی نمیزنه 

________

مهره ها : مهره ها از بازی اورجینال کوچکتره اما دقیقا از جهت شکل مشابه . بسیار یکدست و خوب رنگ شده و حتی بافت داره که جذابه . اما رنگ استفاده شده برای مهره ها حرفه ای نیست چون پوشش خاصی نداره و اگر یک مهره رو روی دیگری به ارامی بکشید رد رنگ باقی میمونه یا حتی اگر مهره ها رو کنار هم نگه دارید هم به مرور رنگشون یکم روی همدیگه میمونه. البته این ایراد خیلی بزرگی نیست و ویژگی های مهره ها بیشتر از ایرادشه.

________

جمع بندی : برای تولید این محصول معلومه که زحمت زیادی کشیده شده اونم به عنوان اولین بازی و کیفیت واقعا خوبه و دو تا چیز هست که بی نظیره یکی اینکه مپ های اضافه برای بازی در نظر گرفته شده و دومی اینکه نوع گارانتی کردن محصول تا قبل از این اصلا وجود نداشت . در کل معلومه که چار پایه دنبال کیفیته! و این یعنی همه چیزی که یک تولید کننده رو رو به جلو میبره .( یک نکته ریز هم اینکه چرا در انگلیسی چهار پایه مینویسید ولی چارپایه میخونید؟ )

________

نکته قابل توجه : نقد های انجام شده فقط در مورد کیفیت تولید بازی هست و هیچگونه تایید یا ردی بر محتوای گیم پلی و فرهنگی بازی نیست . 

________

نویسنده: محمدرضا نقی زاده